Özgeçmiş

ÖZDİL NAMİ- KISA ÖZGEÇMİŞ

 

Özdil Nami

23 Mayıs 1967’de Londra’da doğdu. 1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. 1991 yılında University of California, Berkeley’de Finans dalında master yaptı.
 
1993 yılında Erdil&Sons Ltd.’de direktör olarak çalışmaya başladı. 1993-1997 yılları arasında DAÜ, YDÜ ve Lefke  Üniversitelerinde ekonomi, finans ve diğer işletme bölümü dersleri verdi. 1997-2000 döneminde KKTC Cumhurbaşkanlığı’nda ‘Siyasi Analiz Görevlisi’ olarak bulundu.  2000-2001 yıllarında Kıbrıs Türk Ticaret Odası Meclis Üyeliği; 2001-2003 yılları arasında da KKTC  İşadamları Derneği Başkanlığı görevlerini yürüttü. Kıbrıs konusu ve KKTC ekonomisi hakkında konferans ve seminerlerde sunumlar yaptı. Ocak 2005’de Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyeliğine Kıbrıs Türk Toplumu Temsilcisi olarak seçildi. Mart 2005 tarihinde Avrupa Birliği Parlamentosu Sosyalist Grubuna gözlemci üye olarak atandı.
 
14 Aralık 2003 Genel seçimlerinde, 20 Şubat 2005 ve 19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler’den Lefkoşa Milletvekili seçildi. 2008-2010 yılları arasında KKTC Cumhurbaşkanı Görüşmelerden Sorumlu Özel Temsilcisi. 28 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştirilen erken genel seçimde CTP-BG milletvekili olarak seçildi. 1 Eylül 2013 tarihi itibariyle KKTC Dışişleri Bakanı görevine atandı. 1 Mayıs 2015’te de Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından müzakerecilik görevine atandı.
 
İngilizce ve  Almanca bilen Özdil Nami, evli ve bir çocuk babasıdır.